En son konular
» Satanizm Nedir, Nasıl Satanist Olunur
Cuma Eyl. 09, 2011 3:33 pm tarafından versucher

» MERHABA
Ptsi Ocak 31, 2011 8:25 pm tarafından hakancan02

» mrb
Ptsi Ocak 31, 2011 6:55 pm tarafından the lord of darkness

» aşkımm benim:)
C.tesi Eyl. 12, 2009 12:35 am tarafından Gothictrforms

» korkunç resimler midesi kaldırmayan bakmasın
C.tesi Mayıs 02, 2009 1:29 pm tarafından the lord of darkness

» ******dragon resimleri*****
Salı Nis. 28, 2009 7:08 pm tarafından Gothictrforms

» arkadaşlar sitemize rep sistemi dahil edilmiştir
Paz Nis. 19, 2009 5:58 pm tarafından Gothictrforms

» slm
Paz Nis. 19, 2009 5:50 pm tarafından Gothictrforms

» ÜYE RÜTBELERİ ÖNEMLİ
Perş. Nis. 16, 2009 5:41 pm tarafından Gothictrforms

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]


Sitede bugüne kadar en çok 100 kişi Paz Tem. 30, 2017 9:56 pm tarihinde online oldu.

metal türleri açıklamalı

Aşağa gitmek

metal türleri açıklamalı

Mesaj tarafından Gothictrforms Bir C.tesi Şub. 28, 2009 2:49 pm

Thrash Metal

Tüm nefretini gerek vokalin haykırarak gerekse de gitarın eşsiz riff'leriyle dışarıya atan ve bağlandınmı kopması imkansız olan Metal müziğin en can alıcı dalından biridir


Thrash Metal nedir?Nasıl ortaya çıkmıştır?

Heavy metal müzik türünün bir alt dalıdır. Çoğunlukla kökleri 1970'lerin sonları ve 1980'lerin başlarına dayandırılır. Bu dönemde NWOBHM (New
Wave of British Heavy Metal) ve Hardcore Punk müzik akımlarının bazı özelliklerini alarak kaynaştırarak yeni bir müzik türü olarak ortaya çıkmıştır. Benzer bir diğer tür olan Speed metal`e göre çok daha fazla saldırgan özellikler taşır.Bu fark şarkı sözleri ve müzikten açıkça anlaşılır.

Bazıları 1981 senesini thrash metal için dönüm noktası olarak görse de çoğu insan için hikaye çok daha eskiye dayanıyordu. Black Sabbath’ın “Symptom of the Universe”inde (1975) muhtemelen ilk thrash riff’i bulunuyordu. Hatta “Into the Void” ve “Children of the Grave”den (ikisi de 1971) bile bahsetmek mümkündü. Speed metalin öncü grubu Judas Priest’in 1978 yılındaki “Stained Class” çalışmasında da thrash metal izleri vardı. Grubun bateristi Les Blink’in tempolu ritminin aykırı bir gitar sounduyla birleştiği Tyrant’ın canlı versiyonu da stüdyo kaydına göre thrash metale hayli yakındı.


1980’ler ve 1990’lar Thrash metal adına da en parlak dönemdir. Heavy metal’in daha teknik ve de daha hızlı olan thrash metal en çok söylemleriyle fanları etrafına toplar. Sisteme olan tepkisini açık seçik dile getirir.


Thrash gruplarının bazıları satanist söylemler edinseler de amaçlarının şeytana tapmak olmadığı bellidirBlack metal ve death metal sonraki yıllarda thrash metalin alt türleri olarak ortaya çıkmışlardır.

Türün öncü ve sonrakilere ilham kaynağı olmuş en önemli grupları:
Slayer
Metallica
Exodus
Testament
Megadeth
Overkill
Destruction
Anthrax
Kreator
Xentrix
Annihilator
Death Angel ve
Sodom gibi topluluklardır.


Thrash metali ölümsüz kılacak ilk albümlerden birkaçı..Thrash sevgisini nereden aldığımı ve bu denli neden bu türe bağlı olduğumu bilemiyorum..Zorla sevilmezsevildimi bıkılmaz! belkide bu yüzdenTHRASH TILL DEATH


Goth metal

Goth metalin diger adi Gothic Metal doom metal heavy metal ve goth müzigi kari$imidir. 1990li yillarin ba$inda Avrupada ve Amerika Birle$ik Devletlerinde ortaya çikan bir türdür. Goth metali kategorize etmek çok zordur bu kanitlanmi$tir. Bazi fanlar tür ve alttürlerin kavramlarini çikarirlar fakat digerleri bunu gereksiz bulurlar. Cok siklikta bir kategoriden diger kategoriye geçi$ vardir ve çokta metal olmayan müzik etkileride bulunur.

Aslen Goth Metal doom metalin akimidir Celtic Frost (Isviçre) ve bi kaç yil sonra Paradise Lost (Ingiltere) ve The Gathering (Hollanda)'in agir doom riffleriyle death hiriltilari yerine kadin vokal ve melodik klavyeler katmasiyla ba$lami$tir. Type-O-Negative (Amerika) My Dying Bride (Ingiltere) Anathema (Ingiltere) müthi$ klavyeler kullanip karanlik atmosfer yaratmi$lardir. Yinede Paradise Lost'in 1991 yilinda çikarmi$ oldugu 'Gothic' isimli albümü ilk gothic metal albümüdür. Ilk Gothic Metal $arkisini ise Celtic Frost 1987'de 3. albümleri olan Into the Pandemonium'da opera kadin vokalini death metalin hiriltili vokaliyle harmanlayip yapmi$tir. Bu album bi çok gruba etken olmu$tur. Paradise Lost The gathering ve bi çoguna…

Theatre of Tragedy Tristania ve The Sins of Thy Beloved gibi Norveçli gruplar karanlik akildan çikmayan müziklerine mükemmel sesler katmi$lardir. Orta çaga ait elementler Gregorian korolar kilise orglari yanflüt yaylilar kemanlar ve operatik vokallerin doom metale katilmasiyla birlikte yeni büyüleyici bi müzik stili dogmu$tur. Bu tür 'Scandinavian Gothic Metal' olarak bilinir ve çogu zaman symphonic black metal veya death metal'e benzetilir (Therion mesela). Bide her doom veya death metale kadin vokal katan grup gothic metal yapiyor anlamina gelmez. Visceral Evisceration (Austria) istisnadir.

Gothic metalin daha yumu$ak versiyonu 1990li yillarin ortasinda dogmu$tur. Bu gruplarda özellikle kadin vokallere odaklanmi$lardir ama özellikle operatik veya soprano vokal degil ve doom elemenlerle erkek death vokalleri daha azalmi$lardir. Örnek gruplar: The Gathering (Hollanda) Within Temptation (Hollanda) Lacuna Coil (Italya) ve Lacrimaso (Almanya). Bazi gruplar electronik soundlar ve rock müzigini bilinmi$ gothic metal sound'ina katarlar gothic metalin daha kabullenir daha hafif hale gelmesi için.

Genel olarak Gotik metal lirikleri çe$it çe$it konulari i$ler: din tanri cennet ve cehennem romantizm (gotik) korku depresyon yas bo$luk ve ölüm.

Gothic Metal $imdilerde Kuzey Avrupada özellikle Norveçte geli$mi$tir

Doom metal

Doom metal bir heavy metal türüdür. 1980 yillarinin ortasinda ortaya çikan bir türdür. Yava$ ve agirdir ve karanlik atmosfer yaratmak için tasarlanmi$tir bunalim ve melankolidir. Black Sabbathin önceleri çikardigi i$lerden esinlenilmi$tir ve Black Sabbathin bi kaç parçasi (Black Sabbath gibi) çogu zaman doom metal parçalarinin önde geleni olarak nitelendirilmi$tir.
avatar
Gothictrforms
LUCİFER
LUCİFER

Erkek
Mesaj Sayısı : 338
Doğum tarihi : 01/05/90
Yaş : 28
Nerden : cehennem
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : paldera
Kayıt tarihi : 24/02/09
Teşekür : 5
Teşekür Gücü : 152

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: metal türleri açıklamalı

Mesaj tarafından Gothictrforms Bir C.tesi Şub. 28, 2009 2:49 pm

Doom metalin tarihi

Yinede 1970 yillarinin ba$inda Black Sabbath ve Pentagram (Amerikan)'in yaptigi müzik proto-doom olarak sayilir hiç bir grup o zamanlar doom metal grubu olarak sayilmami$tir. 1970 yillarinin sonlarindan 1980lilerin ba$larina kadar Trouble Saint Vitus ve Witchfinder General gruplari doom metalin ayri bir tür olmasinda büyük karkida bulunmu$lardir.
Bu gruplarin yapmi$ olduklari müzigin köklerinin Black Sabbath'in müziginden olmasi söylenemez. Tipki NWBHM'de oldugu gibi. Özellikle Witchfinder General grubu. Müzigin yava$ olmasi thrash metal ve speed metalde bulunan a$iri hiz'a kar$in bir reaksiyon olarakta
kabul edilmektedir. Isveçli Candlemass grubu doom metalin dünyaca ünlü olmasini saglayan gruptur ve metal dünyasinda en önemli ve en etkileyici doom metal grubu namini almi$tir.
1986'da çikarmi$ olduklari Epicus Doomicus Metallicus albümleri doom metal türüne en iyi örnek olabilcek albümdür. Klasik doom metal taraftarlarinca/hayranlarinca doom metali en iyi olarak Saint Vitus grubu tanimlar. Ayni adi ta$iyan çiki$ albümlerini 1984 yilinda piyasaya sürmü$lerdir. Yani doom metal'in yeni bir tür olarak kabul edilmesinden iki yil once.

Daha sonralari doom metal 1990 yillarinin ba$larinda bazi gruplarin doom metale özgün yava$ melankolik stili death metalle ve extreme metal ve girtlaktan çikan vokallerle harmanlamasiyla geli$mi$tir. Bu harmanlanmi$ türü ilk olarak Celtic Frost kullanmi$tir daha sonrada bu gruptan etkilenerek Winter grubu bu türü yapmaya ba$lami$tir. Yinede bu türde ilk akla gelen gruplar arasinda Paradise Lost My Dying Bride ve Anathema yer almaktadir. $imdilerde ise bu tür clean vokallerle yapildiginda bu türe klasik doom denilir. Hiriltili seslerle yapilan türe ise death/doom ismi verilmi$tir daha da yenilere gelecek olursak nu-doom bile vardir.

1990 yillarinda doom metal türleri dahada artmi$tir yinede klasik doom ve death doom herzaman bu i$in merkezi olarak kalmi$tir. Bazi gruplar The Gathering ve Theatre of Tragedy gibi Paradise Lost'un müzigini almi$lardir. Sakinligi (yava$ tempolari) çikarip yerine kadin vokaller katmi$lardir o süretle gothic metal türünü geli$tirmekte yardimci olmu$lardir (unutulmamasi gereken bir $ey paradise lost gothic isimli albümlerinde kadin vokali kullanmi$tir). Yinede bu türün doom metalden etkilendigi bilinir doom metalin bir alt türü degildir: bazi elementler yava$lilik (agir tempo) ve agir rifflerin vurgulanmasi çogu zaman eksiktir. Yinede ba$ka gruplar doom metal türünden ba$ka a$iri alt türler yaratmi$lardir funeral doom ve drone doom gibi. Bu türün öncülerinden Thergothon ve Earth gruplari vardir.

Doom metal ve Stoner Metal arasinda herzaman bir baglanti yapilmi$tir. Fakat herikiside kendi çapinda geli$mi$tir. Stoner Metal (rock) veya Kyuss Queens of the Stone Age gibi gruplar doom metal'e agir bir sound katip ve kuvvetli Black Sabbath müzigi etkisiyle bir tür yapmaktadirlar. Ama çogu zaman farkli amaçlari vardir: doom metal melankoli ve hüzün yaratmayi amaçlarken stoner metal moda olan soundlar ve ruhun daha farkli $eyler hissetmesini saglayan soundlar kullanirlar. Daha sonralari Cathedral ve Electric Wizard gibi gruplar doom metali ruhun farkli $eyler hissetmesini saglayan soundlar'i birbirine kari$tirmi$lardir ve böylelikle doom metalle stoner rock'i harmanlami$ oldular.

Enstrümanlar

Bi çok metal türünde oldugu gibi doom metalin temelinde vokaller gitarlar bass gitarlar ve davullar vardir. Agir rifflerin bütün alt türlerin önemli bir parçasi olmasi dikkate alinmalidir. Bi çok doom metal gruplari özellikle yeniler klavye kullanirlar klasik doomda bile yinede klavyeler ali$ilmadik olarak görülür. Bir çok gothic metalden etkilenmi$ doom metal gruplari My Dying Bride veya Funaral gibi i$in içine kemanlar eklemi$lerdir.

Doom metalin alt türleri (degi$ik stilleri)
Traditional doom (Geleneksel doom)

Yava$ melankoli rifflerden olu$an metal Black Sabbath'ten ve NWOBHM'den etkilenerek ortaya çikmi$tir. Tipik örnekler: Saint Vitus Pentagram Candlemass Solitude Aeturnus Reverend Bizarre Solstice Warning Solomon Kane. Önemli bi sinir olan (daha once) Cathedral traditional doom metal olarak nitelendiriliyor daha sonralari modern death / doom yapan gruplar tarafindan. Traditional doom metalin tarihinde 4 dalga olu$mu$tur. Birincisi bu i$in öncüleri olan ve doom müzigin prototipi olan Black Sabbath ve Pentagram ile ba$lami$tir ikincisi 80'li yillarin ortasinda Saint Vitus ile ba$lami$tir üçüncüsü Cathedral'in çiki$ albümü olan Forest of Equiluibrium'in ba$arisiyla ba$lami$tir ve dördüncüsü daha yenilerde Reverend Bizarre grubu ile dogmu$tur.

Death Doom

Death metalle klasik doom metalin birle$imiyle ortaya çikan tür. Tipik örnekler: Winter Unholy (eski) Paradise Lost (eski) My Dying Bride (eski) Anathema (eski) Katatonia Disembowelment (bazi diger etkenlerle). Önemli sinir olan Cathedral grubudur modern death/doom yaraticilarindandir.

Funeral Doom

Funeral doom death/doom'in daha agir ve doom deathin alt yapisidir. Funeral gruplar doom metalin agir temposunu alip a$iri bunalim ve bo$luk atmosferi yaratmayi amaçlarlar. Bu türün öncüleri: Thergothon Skepticism ve Funeral. Daha sonra çikan gruplar: Shape of Despair Stabat Mater Mournful Congregation ve Until Death Overtakes Me.

Drone doom

Funeral doomdan daha temel olan bir türdür. Drone doom 'noise' ve 'ambient'ten etkilenerek olu$mu$tur. Vokaller ve davullar bile çogu zaman yoktur ve müzikte beat' ve ritm bile eksiktir. Bi $arki sürekli ayni $ekilde ilerleyebiliyor. Hatta $arkilar birbirine benzer. Tipki Funeral Doom'da oldugu gibi Drone Doom bunalim ve bo$luk atmosferi yaratmayi amaçlar.
Stephen O'Malley Earth grubundan esinlenerek bu türün kurucusudur. Tipik örnekler: Sunn O))) Earth Khanate.

Stoner doom

Doom metal ve Stoner Rock kari$imidir. Tipik örnekler: (daha sonraki) Cathedral Sleep Unearthly Trance Grand Magus. Cok önemli bir sinir olan Electric Wizard grubu vardir akillari kari$tirarak traditional doom stoner doom ve sludge doom arasinda gidip gelmekte.

Atmospheric doom

Cogu zaman agir olmayan ve genelde doom metalin daha çok melodic türüdür. Cogunlukla kadin vokalli. Tipik örnekler: (daha sonraki) My Dying Bride The 3rd And The Mortal Avrigus ve The Gathering.

Sludge Doom

Stoner doom'a özgün olan kalin riffli sound'i hardcore'nin saf törpülenmemi$ ve çiglik atan vokallerini kari$ik olarak kullanan bir doom türüdür. Sludge doom doom metalin birazcik daha di$inda kalan ve tadini böyle elde eden bir türdür (yinede bi kaç grup Eyehategod ve Crowbar gibi gruplar metal camiasi içinde taninirlar). Stoner rock'in zittina Sludge gruplari hayati pozitif görmezler.

Industrial Doom

Bi çok doom metalin kari$imidir. (çogunluk doom/death) ve sludge ama temelinde endustriel soundlar vardir. Gruplar (eski) Godflesh Skin Chamber ve (eski) Swans. Elektronic soundlarin kullanilmasi agir basiyor örnekler ve davul makineleri gibi ve bilinmi$ gitarlar müzigi tamamlar. Ayni tonlarda gitmeyen müzik ve melodileri yok ederler. Tipik örnekler: Zaraza Wraith of the Ropes Philistine.
avatar
Gothictrforms
LUCİFER
LUCİFER

Erkek
Mesaj Sayısı : 338
Doğum tarihi : 01/05/90
Yaş : 28
Nerden : cehennem
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : paldera
Kayıt tarihi : 24/02/09
Teşekür : 5
Teşekür Gücü : 152

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: metal türleri açıklamalı

Mesaj tarafından Gothictrforms Bir C.tesi Şub. 28, 2009 2:50 pm

Black Metal


Black Metal Heavy Metal tarzinin uc noktalara ermesi sonucunda bir ihtiyac olarak 1980 lerin basinda etkinlesmistir.Black Metal Thrash metal ve onun kollarindan biri olan Death Metal tarzindan turemistir.Onemli olan iki ozelligi goze carpmaktadir: bunlardan ilki spesifik bir tarz olmasi ikincisi ise; lirik ve filozofik kimi zaman ise politik bir muzik ogesi olmasidir.Black Metal in yaraticilari olarak Venom Mercyful Fate Bathory Hellhammer Celtic Frost Bulldozer ve Mayhem gruplari gosterilebilir.Bu baglamda Bathory nin 1987 yilinda yayinlanan albumleri "Under the Sign of the Black Mark" goze carpmaktadir.Black Metal Norvecli gruplarin sayilarinin artmasiyla daha sert/kati bir hal almis ve bu degisim Black metalin yayginlasmasi adina ikinici bir dalga yaratmistir.Darkthrone Enslaved Burzum Satyricon Mayhem Immortal Dimmu Borgir ve Emperor gibi gruplar Heavy Metalin temel ogeleri ve felsefesine sadik kalarak muziklerini klasik muzik ve enstrumanlari ile harmanlayarak dinleyicilere sunmuslardir.Acikca gorulmektedir ki icerik olarak ; Satanizm Paganizm okult temalar ve Hristiyan karsiti lirikler etkilidir.Muzik olarak yakin olmasa da Slayer ve Venom un da Black Metal uzerinde buyuk etkisini goz ardi etmemek gerekir.Boyle olmasindaki en buyuk sebeplerden birisi Satanist kelimesini ve karanlik lirikleri muziklerinde ilk kullanan gruplardan(ozellikle Venom) olmalaridir.Venom genel olarak Thrash metal tarzina yakin olsa bile bu konumu ile bircok Black Metal grubuna esin kaynagi olmus ve gelismesine buyuk katki saglamistir.

80 lerin sonu 90 larin basina dogru ise Norvec te yasanan dalgalanmanda buyuk etkisi olan Mayhem gitaristi Euronymous(Øystein Aarseth) goze carpmaktadir.Norvec sahnesinde yasanan; Hristiyanligin etkilerini yokedip yerine Iskandinav dinlerini ve Norvec dilini yerlestirip Anti-Hristyian bir akim olusturma cabalari Black metalin yayginlasmasinda etkili olmustur.Hareketlenme "Inner Circle" tarafindan genislerken Aarseth ve birkac arkadasi bir evi studyo haline getirerek oraya Helvet(Cehennem) adini verirler.Daha sonrasinda Mayhem tarafindan yapilan kayitlar sahip olduklari "Deathlike Silence Productions" adli sirketten cikmaya baslar ve Black Metal ismi giderek yayginlasir.Bunlarin yaninda herkes tarafindan bilinen Varg Vikernes(Burzum) ve Black Metal yandaslarinin Norvecteki yuzlerce yillik kilise ve binalari yakma faaliyetleri baslamistir.Bu durum Black Metal gruplari ile Death Metal gruplarinin yakinlasmasina neden olmus ve birlikte komsu ulkelerde turlara cikarak konserler vermislerdir.Black metal tum hiziyla ilerlerken Mayhem elemani Dead(Per Yngve Ohlin) bir suikast sonucu kafasindan tabanca ile vurularak oldurulur.Daha sonra ise tabancanin suc makinesi haline gelen Varg Vikernes tarafindan tedarik edildigi ogrenilmistir.

Ceset Aarseth tarafindan bulunur.Aarseth polisi cagirmak yerine tek kullanimlik bir kamera ile cesedin fotogralarini alir ve Dawn of the Black Hearts albumune kapak yapar.Resmi olmayan kaynaklara gore ise Dead in dagilmis beyninin grubun diger uyeleri tarafindan kaynatildigi ve kemiklerinin parcalanarak kolye yapildigi iddia edilir.

Inner Circle daha cok saygi gormeye baslarken 1993 yilinda Varg Vikernes Aarseth in evine gider ve onu 23 kez bicaklayarak oldurur.Cinayetin nedeni tam olarak aciklanamazken Varg ile Aarseth arasinda ideolojik anlasmazlik guc savasi oldugu ve Burzum/Aske(Burzum ve Det Som Engang Var) olarak bilinen ve Aaarseth in sirketinden cikan album konusunda finansal anlasmazliga dustukleri one surulur.Daha sonra Mayhem davulcusu Hellhammer "Aaarseth in birkac hafta once bir tarot falcisina gittigini ve falcinin Varg in kendisini oldurecegini soyledigi" seklinde bir aciklama yapar.Aarseth ise falcinin bu sozlerinden zaten yeteri kadar etkilenir ve tedirginlige duser.Dogrulugu tartisilir olmakla beraber Varg kitabı VARGSMALL da cinayeti su sekilde anlatir ;
"…Onu hic sevmezdik ve ona gulmemiz icin bircok nedenimiz vardi.Kendi spermlerini yalayan ve bunu herkese anlatan bir insan nasıl sevilebilirdi ki? ...Amacim onu oldurmek degildi bir sey yapmak istemiyordum. Oslo’ ya sadece kontratı vermek icin gidiyordum.Kontratı ona vermek; onunla bir daha gorusmemek ve konusmamak istememdi.Onunla konustum ve birden sinirlendi panikledi. Bana vurmaya kalkisti fakat yere dustu.Mutfaga bicak almak için koştu.Fakat ben ondan daha hizli davrandim ve botumdan bicagi cikardim."Varg soyle devam eder : "...Ona saldirdim disari kacti.Bagirmaktan baska birsey yapmiyordu.Cunku silahi olmadan kavga edemezdi. Sadece tek bir darbede kafatasini kestim. Vucudundaki 14-15 kesik saga sola kosarken kirik cam parcalarina carpmasiyla oldu.Ona saldirdim.Cunku ben yapmasam o beni oldurmeyi planlayacakti.Bunu biliyordum.Belki de bunu bildigimi sandigi ve onu cezalandiracagimi dusundugu icin beni oldurmeye kalkisacakti.”

Black Metal dunyasina bu olay damgasini vurur.Varg 21 yil hukum yer ve kendisini boylece Black Metal sahnesinden uzaklastirmis olur.Bircok kisi ise Varg in aslinda ideolojik olarak Neo-Nazi hareketine inandigini soyler.Bunun sonucunda ise alt tur olan National Socialist Black Metal in dogmasinda etkili olduguna inanilir.

1990 larin sonlarina dogru ise Black Metal icindeki klasik muzik etkilerinin arttirilarak keybord ve keman gibi enstrumanlarin yayginlasmasi ile gruplar yuksek kaliteli produksuyonlarda yer almaya baslar.Black Metalin doruga ulastigi 90 li yillar bu tarzin artik Metal sahnesinin vazgecilmeyenleri arasinda olacaginin suphe goturmez bir gostergesi olmustur.

Black Metal 1990 larin ortasinda Kuzeyden Bati Avrupa ve Demir Perde ulkelerine dogru kayarak gelismeye baslamistir.Ozellikle Norvecli gruplarin etkisinde kalan ulkeler onlarin eserlerinden etkilenmis Pagan koklerini yuceltmeye ve kendi yerel muziklerine adapte etmeye calismislardir.Letonyali grup Skyforger bu baglamdan basi ceken estetik gruplardan birisidir.Black Metal in Rusya ve Ukrayna sahnesinde yer alan gruplar ise Iskandivya dan gelen bu kokleri daha dikkatli sekilde kullanmis fakat kendilerinden once gelen gruplarin yarattigi estetizm ogelerine daha az sadik kalmislardir.Pagan kokenli Cek grup Trollech ise Old-School tarzinin muhtesem ornekleri arasinda yer alir.Ukraynali Neo-Nazi grubu Nokturnal Mortum bu etki sonucunda daha fazla basari gostermis ve taninmistir.Baslarda cikardiklari albumlerde synthesizer kullanmalarina ragmen genel olarak Slav calgilarini tercih ederler ve bunlari sert bir sekilde kullanirlar.Polonyali grup Graveland ise Bathory den etkilenir muzikleri ortacag ve beraberinde Viking etkileri tasimaktadir.Fakat daha aci lirikler ve soyut kavramlar kullanirlar.Romanya dan Negură Bunget ise Dacian ve Latin ogelerini Iskandinav kulturuyle birlestirmis ender Black Metal gruplarindan birisidir.Sirbistan da ise The Stone ve May Result saygideger gruplar arasinda yer alir.

USBM (United States Black Metal) olarak isimlendirilen Amerikan Black Metal hareketinin en bilinen gruplari ise Black Funeral Judas Iscariot Absu Krieg Grand Belial's Key Goatwhore Kult ov Azazel Choronzon(Bu bir muzik projesinin adidir) Xasthur LeviathanVonDemoncy Blackheart Destruction ile Death Metal etkisi gosteren Acheron ve Averse Sefira olarak siralanabilir.

Black Metal dalgalanmasinin son donemde taninan gruplari ise Fransa ve Isvec ten Dark Funeral ve Terrorizer dir.Bu doneme Deathspell Omega Blut Aus Nord Funeral Mist Watain gruplari da katilabilir.Bunlardan Deathspell Omega genel olarak ibadet muzigi agirlikli Blut Aus Nord ise ambians esintileri uzerine calisir.


ALT TURLER :

1 - National Socialist Black Metal : Black Metal in giderek yayginlasan bu kolu genellikle Neo-Nazi hareketinin ideolojileri ve Avrupali Pagan inanislarini konu edinir.Parlayis gostermesine ragmen geleneksel Black Metal karakteristiklerini icermediginden daha cok tartisma yaratan ve politik konular uzerine yogunlasir.Ozellikle Almanya ve Fransa da yayginlasmistir.Kimi otoriteler tarafindan Burzum bu gruba dahil edilir.Nokturnal Mortum Absurd Infester Ohtar I Shalt Become Thor's Hammer Gontyna Kry Kataxu Thunderbolt Graveland Legion Of Doom Veles bu grubun diger uyeleridir.

2 - War Metal : War Metal in baslangici olarak Blasphemy grubu kabul edilir.Black ve Thrash Metalin extreme noktalarinda gezinen grup 80 lerin ortalari ile sonlarini konu aldigindan dolayi bu turde Blasphemy in yaninda Holocausto ve Death Metal agirlikli Sepultura gosterilir.Adindan anlasilacagi gibi savas katliam soykirim nukleer facialar Hristiyan karsitligi gibi ogelerle susludur.Kimi War Metal gruplari ise daha minimal calistiklari ve genis kitlelerin aksine daha ufak gruplara hitap etmeyi tercih ettikleri icin yaptiklari muzik "Blackened Death Metal" olarak adlandirilir.Conqueror Lust Axis of Advance Rites of thy Degringolade gibi gruplar War Metal in diger temsilcileridir.

3 - Viking Metal - Isledikleri konu ve teknik acidan geleneksel Black Metal formunu cok fazla degistirmedikleri hatta tamamen paralel olarak hareket ettikleri icin cok fazla betimlenmez.Fakat son zamanlarda yine Iskandinav ulkelerinden cikan gruplarin folklorik ogeleri iyice yayginlastirmasi nedeniyle Black Metal in isminden cok soz ettiren alt turlerinden biri olmustur.Bircok gruba ilham kaynagi olan Bathory in etkisinde kalan bu gruplar daha cok yerel savaslar ve mitolojik konulari isler.Ortaya cikan eserler genel olarak mars havasi estiren melodilerle guclenmistir.Moonsorrow Miythotyn Mystic Circle Finntroll Trollheim's Groot bu ture ornek gosterilebilir.
avatar
Gothictrforms
LUCİFER
LUCİFER

Erkek
Mesaj Sayısı : 338
Doğum tarihi : 01/05/90
Yaş : 28
Nerden : cehennem
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : paldera
Kayıt tarihi : 24/02/09
Teşekür : 5
Teşekür Gücü : 152

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: metal türleri açıklamalı

Mesaj tarafından Gothictrforms Bir C.tesi Şub. 28, 2009 2:50 pm

Death Metal
Death metal bir heavy metal ve thrash metal birle$iminden olan bir türdür. Ilk olarak ABD'inde (özellikle Florida ve Californiya) Avrupada (özellikle ingiltere ve Isveç) ve Kanadada 1980'lerin sonunda ve 1990'larin ba$inda ortaya çikmi$tir.
Death metal heavy metalin çogu alt türlerinde oldugu gibi tanimlanmasi çok zor bir türdür.
Bazi fanlarin ve müzisyenlerin bu tür ve alt türlerin hakkinda sert genel dü$ünceleri vardir.
Digerleriyse böyle kategorize etmenin sinirlayici ve gereksiz oldugunu dü$ünmekteler. Bi çok zaman bi türden digger türe atlayi$ görülmektedir. Ve metal olmayan müziklerin katilmasida sik sik rastlanilan bir$eydir.
Death metal a$iri brutalligiyle güçlülügüyle ve hiziyla taninmi$tir. Blast beat'ler (a$iri hizda gitar ve davul basslari) müzige güçlülük katmak için müzigin içersine alinir. Vokaller death grunts (death vocal / death growl da deniliyor anla$ilmasi zor olan death ve grind müzik vokali) pürüzlü sert ve mistiktir vokaller (bazen sevmeyenler tarafindan "cookie monster" (bisküvi canavari) vokali denilir.)
Death metalin sözleri genelde toplumun daha karanlik yönlerini içermekte diger metal türlerinin kaçindigi konulari i$lerler. Ama bazi gruplar Dying Fetus gibi çogu zaman siyasetle ilgili sözler kullanirlar. Ölümcüllüge odaklanmanin ve müzik dogasinin a$iriya kaçtigindan death metal ismi verilmi$tir. Diger gruplar hala sözlerini korku filmlerinden esinlenerek yazarlar mesela Death Cannibal Corpse Mortician. Death metal beklenmedik tempolariyla a$iri hizli ve komplike (karmakari$ik) gitar ve çift bass riffler içerir. Cogu gruplar dü$ük tune ve distortion'li gitarlar kullanirlar (genelde iki gitar kullanirlar) biri ritmi biride 'lead' (ana) gitar bölümleri çalar çift bassli davullar ve death vokaller kullanilir. Bazi gruplar efekt (sonuç) için rastgele klavye veya ba$ka enstrümanlar katarlar müzigin içine. Bütün metal türlerinden death metal en çok fiziksel katki gerektiren türdür.
1991'e kadar tarihi

Death metal açikca heavy metalden türemi$tir fakat full hikayesi biraz kari$ik ve enteresandir fanlar ve müzisyenler arasinda iyi bir tarti$ma konusuda olabilir.
Yinede death vokaller sayesinde bu tür kolay bi $ekilde taninir. Buna iyi bir örnek olarak Ingiltereli grup Venom'un 1981 yilinda çikarmi$ oldugu Welcome to Hell albümüdür. Death vokallerin bir çok kez kullanildigi bir albümdür. Ama müzigi $imdiki death metal degildir. Buna kar$in bazi fanlar Death metalin dogu$unun 1985 oldugunu savunurlar Floridadan Death grubunun ve Californiadan Possessed grubunun çiki$indan sonra. Bu gruplarin müzikleri her ne kadar üsttede belirtmi$ oldugumuz death metalin özelliklerini (extreme brutallik ve hiz) ta$isada gruplar o dönem öncülerden farkli göze batcak yenilik getirememi$lerdir. Death'in 1987'de çiki$ albümü ve thrash metal yapan sepultura'nin yaptigi müzik arasinda müzik farkliligi yakalamakta güç çekilir.

Death metal müziginde ba$ka önemli bir çarpi$mayi 1983 ve 1985'te 'Show No Mercy' ve 'Hell Awaits' ile Slayer grubu yapmi$ti. Death vokaller'in eksikligiyle sarki yapitlari thrash metalden daha çok death metale yakin olmasi yüzünden. Aslina bakilirsa yinede özellikle Slayerin 1986'da çikarmi$ oldugu Reign in Blood albümü death metal fanlarinin favorileri arasinda yer almakta.

Daha once güvenlerini inançlarini yitirmeyen 'Death' gibi death metal gruplari formati ileri götürmeyi ba$ardilar en sonunda müzigin atalarinin yani thrash metalden gereginden çok farkli bir hal almasini ba$ardilar.

Diger death metal tarihçileri 1985 yillarinda ortaya çikan death metal gruplarinin yaptiklari müzigin post-thrash (post = sonra) oldugu kanisindadirlar. Sadece 'Death' grubun ismini bile bu türden aldiklarini savunurlar. Bu tarihten yola çikarak 'Death metalin' modern kavrami – yani kökenleri olan heavy ve thrashten ayrilmalarini – 1989 – 1990 yillari olarak belirtebiliriz.
Death ve bu gibi gruplarin olgunla$malarindan sonra müzige çok önemli bi zenginlik katmi$ olmalariyla ve brutal ve death vokalleriyle kari$tirmalariyla hardcore punk ortaya çikmi$tir.
avatar
Gothictrforms
LUCİFER
LUCİFER

Erkek
Mesaj Sayısı : 338
Doğum tarihi : 01/05/90
Yaş : 28
Nerden : cehennem
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : paldera
Kayıt tarihi : 24/02/09
Teşekür : 5
Teşekür Gücü : 152

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz